Relacja z XXI Rajdu Górskiego im. Jerzego Kukuczki (06.10.2023r.)

To już XXI Rajd Górski im. Jerzego Kukuczki

Ponad 920 uczestników XXI Rajdu Górskiego im. Jerzego Kukuczki wędrowało w piątek 6 października 2023r. szlakami turystycznymi Beskidu Śląskiego. Przy pięknej pogodzie, ze startów na Kubalonce, Koczym Zamku i z Jasnowic wyruszyło 20 drużyn ze szkół podstawowych i średnich Śląska Cieszyńskiego, jak również turyści indywidualni.
Wędrowano niebieskim szlakiem im. Jerzego Kukuczki odwiedzając Izbę Pamięci tego największego, polskiego himalaisty, po której oprowadzała Pani Cecylia Kukuczka.
Dużą popularnością cieszył się też szlak czerwony prowadzący z Kubalonki przez Stecówkę i Zaolzie do „Amfiteatru pod Skoczną” w Istebnej, gdzie organizatorzy przewidzieli metę Rajdu.
Drużyny zadbały o odpowiedni strój turystyczny i oprawę wizualną. Reprezentanci brali udział w konkursie plastycznym, konkursie wiedzy o Jerzym Kukuczce i Beskidzie Śląskim oraz przedstawiali program artystyczny na scenie amfiteatru.
Organizator Oddział PTTK Wisła wraz ze wsparciem Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Miastem Wisła, Miastem Ustroń, Gminą Istebna zapewnili uczestnikom opiekę przewodnicką, materiały informacyjne, posiłek turystyczny, okolicznościową odznakę Rajdu, dyplomy i podziękowania dla drużyn i opiekunów.
Na mecie dla zorganizowano pokazy ratownictwa przygotowane przez Druhów z OSP Koniaków Centrum, wyścigi na Padlach, skoki na dmuchanych pałkach prowadzonych przez menagerów Ośrodka Wypoczynkowo-Konferencyjnego z Kiczyc.

Wielkim wsparciem dla organizatorów byli uczniowie klasy 4 T Zespołu Gastronomiczno-Hotelarskiego z Wisły pod kierownictwem Pani Ewy Stanny, którzy wolontarystycznie pomagali w organizacji mety i biura Rajdu, grach i zabawach dla dzieci.
Jury pod kierownictwem Komandora Rajdu Krzysztofa Rudzińskiego i honorowej patronki Pani Cecylii Kukuczki wyłoniło zwycięzców w konkursach i klasyfikacji generalnej.
 W konkursie Plastycznym zwyciężyli:

 1. Maja Sikorska – SP 6 Ustroń,  2. Anita Grobel – SP nr 24 Tychy, 3. Anna Gruda – SP nr 8 Skoczów

  Konkurs Wiedzy o Jerzym Kukuczce i Beskidzie Śląskim:
1. Stanisław Suszka – SP nr 1 Koniaków, 2. Natalia Kubiak – SP nr 8 Skoczów, 3. Hubert Przystupa – SP Cisownica

W punktacji Generalnej
1. SP nr 8 Skoczów
2. SP nr 2 Ustroń
3. SP im. J. Kukuczki Jastrzębie Zdrój

Dzięki pomocy sponsorów Pani Teresy Wisełki z Wisły Czarnego, Państwu Marii i Piotrowi Kohutom z Centrum Pasterskiego z Koniakowa, Firmom: EXTRAL,  Nadleśnictwu Wisła, Skolnity SKI & BIKE Wisła,…,

Laureaci otrzymali cenne puchary i nagrody.

Na zakończenie Rajdu uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem himalaisty w Istebnej.

Dziękujemy za obecność i tworzenie niepowtarzalnej atmosfery Rajdu. Zapraszamy za rok.

Do zobaczenia na szlaku