Szlak Habsburgów

Logo Szlaku Habsburgów

W sobotę 14 sierpnia 2010 r.  uroczyście otwarto Szlak Habsburgów. Inauguracja Szlaku odbyła się o godzinie 10.00 przy zameczku Habsburgów na ulicy Lipowej. Impreza była połączona z wycieczką na Baranią Górę, organizowaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Wisły “IMKO Wisełka” w dwusetną rocznicę pierwszego udokumentowanego zdobycia tego szczytu.    

Turystyczny szlak kulturowy poświęcony został miejscom, w których na terenie miasta przejawiała się do zakończenia pierwszej wojny światowej obecność arcyksiążąt habsburskich. Znajdujące się w tych miejscach zabytki architektury są ostatnimi pamiątkami, przypominającymi o historii Wisły z czasów Komory Cieszyńskiej.

Poszczególne punkty wyznaczone na terenie miasta poprzez tablice z opisami oraz fotografiami z początku XX wieku poprowadzą turystę przez miejsca związane z działalnością na tej ziemi dwóch ostatnich jej włodarzy z dynastii habsburskiej – arcyksiążąt Albrechta oraz Fryderyka. Trasa będzie prowadziła od zameczku myśliwskiego Habsburgów przy ulicy Lipowej, przez Oazę, Czarne (wylęgarnia pstrąga, gospoda Rackelhahn, budynek dawnej leśniczówki – dziś Nadleśnictwa Wisła), Zadni Groń (nieistniejący zameczek myśliwski arcyksięcia Fryderyka Habsburga, kaplica oraz oficyny), przez Szarculę w kierunku Przysłopia (leśniczówka z 1863 r. – obecnie Izba Leśna) i dalej aż na szczyt Baraniej Góry.

           Projekt jest realizowany przez PTTK Oddział Wisła przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Urzędu Miasta Wisła. Szlak Habsburgów nie powstałby bez pracy i zaangażowania członków PTTK Oddział Wisła, w szczególności – prezes Heleny Skorupy oraz Józefa Ładosia. Opracowanie merytoryczne całości powierzono Dominikowi Konarzewskiemu. 

Mapa Szlaku Habsburgów
Przykładowe oznaczenie szlaku