Sprawozdanie z XIX Międzynarodowego Rajdu Narciarsko – Pieszego “Ku źródłom Wisły” 25 marca 2023r.

Zima jeszcze nie opuściła nas na dobre a my już powoli zapominamy o nartach i wychodzimy na górskie szlaki. Jedną z pierwszych wiosennych imprez turystycznych w jest Rajd Narciarsko-Pieszy „Ku Źródłom Wisły”, organizowany od wielu lat przez wiślański oddział PTTK. W ostatnią sobotę, 25 marca odbyła się jego XIX edycja.

Każdorazowo nasz rajd odbywa się dzięki znaczącemu wsparciu finansowemu i medialnemu władz naszego miasta. Nie inaczej było również w tym roku.

W rajdzie udział wzięło ponad 250 osób z Polski oraz Słowacji zgłoszonych w 9 drużynach. Uczestnicy wędrowali trzema przygotowanymi trasami.

Trasa nr 1 – Z przełęczy Kubalonka – szlakiem zielonym przez Kozińce do szlaku czarnego na ul.Spacerowej. Szlakiem czarnym do „Małej zapory” na potoku Wisełka obok hotelu Aries (ul.Czarne) dalej szlakiem Habsburgów na koronę zapory na jeziorze Czerniańskim i ścieżką wzdłuż brzegu jeziora do przystanku autobusowego Wisła Czarne Fojtula – początek szlak niebieskiego. Szlakiem niebieskim do mety.

Trasa nr 2 – Z przystanku autobusowego Wisła Wierchy – przejście do ul. Spacerowej i dalej szlakiem Habsburgów do „Małej zapory” na potoku Wisełka obok hotelu Aries (ul.Czarne). Szlakiem żółtym na Cieńków Niżni i zejście ul.Cieńków do przystanku autobusowego Wisła Czarne Fojtula – początek szlak niebieskiego. Szlakiem niebieskim do mety.

Trasa nr 3 – Z przystanku autobusowego Wisła Malinka Pieczki przejście ul. Rastoki do przystanku autobusowego Malinka Rastoki i dalej przejście drogą leśną tzw. „stokówką” do szlaku żółtego (okolice Cieńkowa Wyżniego). Szlakiem żółtym przez Cieńków Postrzedni i zejście ul.Cieńków do przystanku autobusowego Wisła Czarne Fojtula – początek szlak niebieskiego. Szlakiem niebieskim do mety.

Nasi przyjaciele ze Słowacji, którzy zgłosili w sumie ponad 100 osób wybrali swoją trasę i poruszając się m.in. zboczami Jarzębatej szczęśliwie wszyscy dotarli do mety, która w tym roku została wyznaczona w kolibie ‘Watra” Anieli i Piotra Cieślarów w dolinie Białej Wisełki.

Na mecie rajdu w biurze organizatora każda drużyna otrzymała pakiet w skład którego wchodziły m.in. znaczki rajdowe, pamiątkowy dyplom, drobne upominki oraz oczywiście talon na posiłek.

Uczestnicy mogli również spróbować swoich sił w kilku konkursach. Dla dzieci i młodzieży organizatorzy przygotowali konkurs sprawnościowy, piosenki oraz wiedzy o Beskidach. Swoją wiedzę mogli również sprawdzić dorośli uczestnicy oczywiście w swojej kategorii wiekowej.

Biorący udział w konkursach wykazali się na lada sprawnością, wielkim talentem wokalnym oraz wysokim poziomem wiedzy. Najlepsi otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody.

Upominki przygotowane były również dla najmłodszego i najwcześniej urodzonego uczestnika. W tyk roku dzieliło ich 87 lat !!!!! ( 3 i 90 ).

Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział i stworzenie wyśmienitej atmosfery w czasie rajdu.

Bardzo dziękuję Panu Burmistrzowi Tomaszowi Bujokowi za życzliwość, wsparcie finansowe oraz medialne, bez którego byłoby znacznie trudniej.

Dziękuję również Pani Nadleśniczemu Andrzejowi Kudełce za pomoc w przygotowaniach oraz dostarczone upominki.

Dziękuję koleżance Izabeli Rudzińskiej – Prezes oddziału PTTK w Wiśle oraz koleżankom i kolegom z naszego oddziału za zaangażowanie i poświęcony czas.

Szczególne podziękowania kieruję na ręce koleżanki Ani Pilch – sekretarza rajdu, która zarówno przed rajdem jak i w trakcie wykonała wielka pracę.

Nad bezpieczeństwem uczestników w trakcie marszu czuwali nasi przewodnicy: Rysiek Wrzecionko, Janek Jurczyński oraz Krzysiek Rudziński. Bardzo dziękuję za wasze zaangażowanie oraz wiedzę, którą przekazaliście.

Dziękuję również Anieli i Piotrowi Cieślarom – właścicielom koliby ‘Watra” za udostępnienie miejsca, przygotowanie posiłku i bardzo uprzejmą i sprawną obsługę.

XIX Rajd Narciarsko-Pieszy „Ku Źródłom Wisły” przeszedł do historii a my myślimy o kolejnym XX –tym (jubileuszowym). Zrobimy wszystko aby impreza spełniła Wasze oczekiwania.

Do zobaczenia na szlaku
Komandor Rajd
Zbigniew Wrzecionko

fotorelację z Rajdu można obejrzeć w Galerii.