Relacja z XVII Międzynarodowego Rajdu Narciarsko – Pieszego “Ku Źródłom Wisły”.

W ostatnią sobotę 6 listopada 2021 roku, przy pięknej, jesiennej pogodzie udało się zorganizować kilkakrotnie już przekładany ze względu na obostrzenia Covid 19 XVII Rajd Narciarsko – Pieszy “Ku źródłom Wisły”.
Niestety z powyższych powodów nie dotarli do nas przyjaciele z zagranicy – wieloletni współorganizatorzy tej imprezy z Klubu Słowackich Turystów z Czadcy – Słowacja,  Klubu Czeskich Turystów z Trzyńca – Czechy, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego w Republice Czeskiej “Beskid Śląsk”i z Czeskiego Cieszyna.
 Nie mniej nie zawiedli reprezentanci z polskich Oddziałów PTTK z naszej okolicy.
Trasy Rajdu prowadziły z Kubalonki przez Kozińce i Gronik, z Nowej Osady przez Cieńków (przez częściowo odnowiony Szlak Habsburgów) i Malinki Spółdzielni przez Smerekowiec, Trzy Kopce Wiślańskie  do Wisły Jonidła, gdzie w gościnnych progach “Dworku nad Wisłą” “Jur-Gastu” odbyło się uroczyste zakończenie imprezy.
Na mecie Rajdu na wędrowców czekał pożywny żurek i herbatka z malinami, oraz okazja do pośpiewania w konkursie na piosenkę turystyczną i młócenie orzechów góralskim cepem. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy button, materiały promocyjne i drobne upominki a laureaci  dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Zwycięzcami Rajdu okazały się “KRETY” ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Ustronia (42 osoby), Drużyna PTTK z Bielska-Białej, “Górołazy” z PTT Bielska-Białej, Koło Grodzkie PTTK ze Skoczowa i “Turyści” ze Szkoły nr 3 z Pszczyny. Silne grupy stanowili “Twardziele” z PTTK Cieszyn, “Smykule” z Jurzykowa, “Młodzież Starsza” z Ustronia, “Bajorki Trzy” z Żor, “Pomorzanie z Ustki, “Mustangi” z Malinki . Od lat wędruje z nami też Pan Stanisław Pawlik z Cieszyna i Artur Waszut z Istebnej.
Komandorem Rajdu był przewodnik beskidzki Zbigniew Wrzecionko we współpracy z Tadeuszem Leżańskim, Janem Jurczyńskim i Mariolą Kukuczką.
Metę organizowały Ania Pilch, Grażyna Pruska i wolontariusze Nikola i Kacper. Nagrody i upominki wręczała Pani Izabela Rudzińska – Prezes Zarządu Oddziału PTTK Wisła.
Specjalne podziękowanie, pasterską Palicę, kwiaty i dyplom otrzymał wieloletni organizator i Komandor Rajdu Pan Gustaw Czyż oraz jego małżonka Pani Ania, która przez lata prowadziła biuro Rajdu.

W rajdzie uczestniczyło ponad 140 osób i mamy nadzieję, że w przyszłorocznym, planowanym na 26 marca 2022 r. XVIII Międzynarodowym Rajdzie Narciarsko-Pieszym “Ku źródłom Wisły”  będzie nas znacznie więcej.

W imieniu organizatorów z turystycznym pozdrowieniem
Grażyna Pruska
PTTK O/ Wisła