Relacja z XIX Rajdu im. Jerzego Kukuczki

Ponad 700 osób uczestniczyło w piątek 8 października 2021 roku w organizowanym przez PTTK Oddział „Wisła” w Wiśle XIX Rajdzie im. Jerzego Kukuczki. Z wyznaczonych miejsc startowych w Wiśle i Gminie Istebna, różnymi trasami wędrowano na metę Rajdu w Amfiteatrze pod Skocznią w Istebnej młodzi i starsi turyści z Wisły, Ustronia, Trójwsi, Nierodzimia, Cisownicy, Bażanowic, Pierśćca, Przybysławic, Jastrzębie Zdroju i Nowego Targu. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z Honorowym gościem Panią Cecylią Kukuczką w domu alpinisty na Wilczym, na mecie po posiłku spróbować swoich sił w przeciąganiu liny, strzelaniu z łuku i biegu w workach. Zadbano o czystość szlaków turystycznych zbierając śmieci do specjalnie przygotowanych worków w ramach akcji Beskidy czyste.

W konkursie wiedzy o Jerzym Kukuczce i Beskidzie Śląskim przeprowadzonym przez przewodników Annę Pilch i Elżbietę Hołysz zwyciężyli :
I. Mariusz Chruszcz SP nr 6 im. Kreta Ustroń Nierodzim
II. Najmila Brudny SP Cisownica Goleszów
III. Oliwier Gawlik SP 6 Ustroń Nierodzim
IV. Jędrzej Kurdun SP Cisownica Goleszów

W Konkursie Plastycznym, którego jurorami byli Stanisław Cendrzak, Cecylia Kukuczka, Nadleśniczy Andrzej Klimek kolejne miejsca zajęli
I. Sebastian Wyroba – ZPSWO Nowy Targ
II. Piotr Lichota – ZPSWO Nowy Targ
III. Estera Bolik – SP 1 Koniaków

Przyznano również 8 wyróżnień.
Klasyfikacja Generalna, w której oceniano drużyny za ogólną prezentację, udział w konkursach i zachowanie na trasie przedstawia się następująco I. SP im. Zofii Kossak Pierściec
II. SP nr 6 im. Kreta Ustroń Nierodzim
III. SP Cisownica Goleszów
Na Rajdzie mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Gminy Istebna Panią Łucję Michałek Wójt Gminy , Radę Gminy reprezentowali państwo Barbara Kubas, Barbara Bielesz, Michał Kohut oraz Dyrektor GOK Istebna Pani Łucja Dusek.
Z Wisły przedstawiciel Wydziału Promocji UM Wisła.
Nadleśnictwo Wisła, które przygotowało wiele nagród dla dzieci reprezentował Pan Andrzej Klimek.
Po zakończeniu konkurencji i wręczeniu dyplomów i nagród dla zwycięzców delegacja przewodników i uczestników Rajdu na symboliczny grób himalaisty w Istebnej.
Bardzo pomocni w organizacji Rajdu byli wolontariusze, uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich i Liceum Ogólnokształcącego z Wisły.
Organizatorami Rajdu byli Oddział PTTK Wisła w Wiśle, Gminy Wisła, Istebna i Ustroń, Starostwo Powiatowe w Cieszynie.
Rajd odbywał się pod honorowym patronatem Pani Cecylii Kukuczki.

Kierownictwo Rajdu:
– Komandor – Krzysztof Rudziński
– Z-ca Komandora d/s programowych – Stanisław Cendrzak
– Z-ca Komandora d/s organizacyjnych –Józef Polok, Izabela Rudzińska
– Sekretarz- Grażyna Pruska członkowie – Tadeusz Leżański, Zbigniew Magnowski, Anna Pilch, Elżbieta Hołysz
Najstarszy uczestnik Rajdu Pan Adam skończył 88 lat i co roku wędruje po górach razem z „Młodzieżą Starszą” z Ustronia.
Organizatorzy dziękują wszystkim darczyńcom i wolontariuszom za pomoc i wsparcie Rajdu i serdecznie zapraszają na przyszły jubileuszowy XX Rajd Górski im. Jerzego Kukuczki w 2022 roku.

W imieniu organizatorów
Grażyna Pruska