W czwartek, 17 lutego 2011 r. w Zameczku Myśliwskim Habsburgów na ul. Lipowej 4a otwarto wystawę “Głuszec w lasach Beskidu Śląskiego”.
Głuszce to duże, barwne ptaki, z rodziny kurkowatych, na które Habsburgowie razem ze swoimi gośćmi – przedstawicielami arystokracji Cesarstwa Austriacko-Węgierskiego polowali na terenie Beskidu Śląskiego od połowy XVIII wieku. Osłabienie populacji ptaków nastąpiło w czasie II Wojny Światowej. W latach 90-tych dwudziestego wieku naliczono tylko 10 ptaków.
Był to impuls do założenia w 2002 roku Wolierowej Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie “Wisła”. Podjęło się odtworzenia tych ptaków w środowisku naturalnym hodując je w specjalnych wolierach, by potem wypuszczać je w lasy w masywie Baraniej Góry. Przez kilkanaście lat udało się uwolnić ponad 570 okazów, które w większości zaaklimatyzowały się w warunkach naturalnych.
Wystawa została zrealizowana przez Nadleśnictwo “Wisła”. Na ekspozycji można zobaczyć wypchane ptaki – pisklęta, koguty i kury głuszca- głuszki i ich oryginalne jaja. Można też zapoznać się z zasadami wolierowej hodowli, jak również zobaczyć historię Habsburgów i ich budownictwa związanego z działalnością łowiecką oraz historię zameczków zaprezentowaną na odpowiednich planszach.
Wystawa godna uwagi.
Warto zapoznać się z ciekawą historią głuszczów na tym terenie.
Wystawa czynna w godzinach pracy Biura Obsługi Ruchu Turystycznego, działającego przy PTTK oddział Wisła.
Opłata za wstęp jest dobrowolna – jest cegiełką na działalność statutową Oddziału PTTK “Wisła” w Wiśle.