PTTK
POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZE
ODDZIAŁ WISŁA

www.pttk.wisla.pl
Strona główna

Mała Fatra

      

    Czasami przychodzi taki wolny dzień że pogoda sprzyja wypadowi z domu a my nie mamy planów jak fajnie spędzić nadchodzący czas. Proponuję w takim dniu wypad w Małą Fatrę – jedno z najpiękniejszych pasm górskich na Słowacji oddalonego od Wisły o ok. 90 km.

    Drogę dojazdową proponuję pokonać niestandardową trasą (najkrótszą) tzn. przez Istebną, Jaworzynkę-Trzycatek, przejściem granicznym przez Łupienie, Hrcavę, Svrcinowiec, Czadcę za którą w Krasnie nad Kysuczou proponuję odbić na Starą Bystrzycę a w niej z kolei pojechać w prawo przez Radostkę, Lutise do Terchovej.

Terchova, miejscowość położona u stóp Małej Fatry i u wylotu najpiękniejszej doliny Vratnej to miejsce urodzin Jury Janosika, postaci historycznej nie mającej jednak nic wspólnego z tytułowym Janosikiem z polskiego serialu telewizyjnego. W Terchovej proponuję chwilę przerwy aby zobaczyć albo i powspinać się na srebrzący się na zboczu pomnik Janosika czy też zrobić uzupełniające zakupy w sąsiednim sklepie. Uwaga praktyczna: jeżeli ktoś nie przywiózł z Polski koron słowackich to można je pozyskać z bankomatu znajdującego się w budynku Urzędu Miejskiego (uwaga – od 1.01.2009 Słowacja wprowadza walutę EURO !!).

            Teraz rozpoczyna się malownicza podróż wzwyż doliny Vratnej. Najpierw szosa przeciska się przez skaliste Tiesniavy by potem, w rozszerzeniu doliny spotkać skrzyżowanie w kierunku Stefanovej (a na jej tle widoczny skalisty Rozsutec), wreszcie po kilku kilometrach dojeżdżamy do Chaty Vratna z dolną stacją kolejki gondolowej na Chleb (a dokładnie na Snilovskie Sedlo). Samochód zostawmy na jednym z bezpłatnych parkingów i przygotujmy się do wyjazdu do góry. Przed zakupem biletów radzę przestudiować cennik (http://www.vratna.sk/) i ewentualnie skorzystać z biletów ulgowych (np. dla seniorów czy rodzin z dziećmi).

Wyjazd 8-osobowymi kabinami na wysokość 1490 m.n.p.m. to prawdziwa frajda. Z każdym metrem wznoszenia się otwiera się coraz szersza panorama Małej Fatry. Należy pamiętać o tym, że temperatura powietrza u góry jest co najmniej o kilka stopni niższa niż na dole więc trzeba odpowiednio przygotować swój ubiór. Z górnej stacji kolejki trzeba podejść ok. 5 minut na Snilovskie Sedlo i .....  cały świat pod nami. Popatrzmy już teraz na fragment tej przestrzeni przez kamerkę internetową:  http://narty.onet.pl/552403,kamery.html

Stąd mam do zaproponowania trzy warianty wycieczek:

- zdobycie najwyższego szczytu Małej Fatry czyli Velkego Krywania (1709), który góruje na zachodzie nad nami (tam i z powrotem ok. 1 h 15 min.)

- najpiękniejsza trasa piesza (idzie się cały czas otwartym grzbietem) prowadzi  na Chleb (1647) i dalej przez Hromove (1638), Steny na Poludniovy Gruń (1460) by zejść stromą ścianą na Gruń (989) i ścieżką leśną dojść do dolnej stacji kolejki (ok. 3,5 godz.)

- trasa na której można spotkać dużo ciekawej roślinności  - Kraviarske (1360), Żitne (1264), Baraniarky (1270) by zejść na głęboką przełęcz Prislop (916) i drogą dojść do głównej drogi doliny Vratnej w rejonie Starego Dworu (ok. 3 godz. plus dojście lub dojazd do parkingu przy górnej stacji kolejki).

Opisane powyżej trasy nie wyczerpują oczywiście wszystkich dróg w Małej Fatrze - a gdzie Stoh (1608), przepiękny Velky Rozsutec (1610) czy trudny technicznie (łańcuchy itp.) Maly Rozsutec (1343)?  Trzeba też koniecznie zwiedzić Diery (górne, dolne i nowe) czyli przepiękne wąwozy nad Stefanovą a pod Rozsudcami – ale to może być zachęta do ponownego odwiedzenia tego przepięknego pasma górskiego.

            Jeżeli wybraliśmy krótszą trasę i zostało nam jeszcze trochę wolnego czasu proponuję w drodze powrotnej odwiedzić Muzeum Kysuckiej Dediny – trzeba pojechać  drogą powrotną aż do Starej Bystrzycy, z niej w prawo do Nowej Bystrzycy i stamtąd kierować się na Vychylovkę (lub drogowskazy na Namestovo). W rejonie wspomnianego muzeum-skansenu budownictwa z rejonu Kysucy kursuje turystyczna kolejka wąskotorowa odtworzona na bazie dawnej kolejki leśnej  (http://www.slovakia.travel/entitaview.aspx?l=5&idp=6182). Przejażdżka kolejką jest szczególnie atrakcyjna w soboty i niedziele kiedy wagonik ciągnie oryginalna lokomotywa parowa, która .... już ledwie sapie, już ledwo zipie a jeszcze palacz w węgiel w nią sypie....

Po zwiedzeniu skansenu i przejażdżce kolejką proponuję powrót przez Orawę (do Wisły ok. 90 km). Z parkingu przed skansenem pojedziemy górską drogą (miejscami nienajlepsza nawierzchnia) w kierunku Namestova. Po pokonaniu przełęczy będziemy mogli podziwiać pięknie położoną Oravską Leśną by w Zakamennym skręcić w lewo w kierunki Novoti i Ujsół (na skrzyżowaniu dobrze zaopatrzony sklep gdzie można wydać ostatnie korony....). Droga z Ujsół do Wisły to znowu dwa warianty: z Rajczy przez Rycerkę Dolną, Sól i Zwardoń lub przez Milówkę, Laliki.

Mam nadzieję, że po pierwszej eskapadzie w Małą Fatrę będzie się tam wracać tak jak to robi niżej podpisany.

 

                                                         opracował  Franciszek Drewniok

 

  kolejka na Chleb  kolejka na Snilovskie Sedlo

Rozsutec

widok Poludniowy Gruń i Rozsutec

Janosik

Pomnik Janosika w Terchowej

wycieczki
Aktualności
Imprezy
Historia
Kontakt
Noclegi
Sklep

Created by Marek Pinkas