PTTK
POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZE
ODDZIAŁ WISŁA

www.pttk.wisla.pl
Strona główna

Zamek i kupele w Bojnicach

 

            Tym razem chciałbym zaproponować ciekawą, jednodniową wycieczkę do Bojnic – zwiedzimy przepiękny zamek a potem wykąpiemy się w ciepłych wodach, po drodze zaś zobaczymy też coś ciekawego. Cała trasa  to ok. 280 km w obydwie strony.

            Ponieważ zwiedzania jest dużo, proponuje wyjechać z Wisły najpóźniej o 8-mej rano. Trasę przez Jaworzynkę i Hrczawę już znamy. Dalej przed Czadcę, Żylinę (na rozjazdach żylińskich kierujemy się na Prievidzę) jedziemy na południe omijając z zachodu pasmo Martinskich Hol Małej Fatry. Nasza trasa prowadzi przez Rajeckie Teplice znane z pięknego kąpieliska termalnego w hotelu Afrodyta, kiedyś bardzo modnego (pamiętam czasy sprzed kilku lat kiedy w basenie można było spotkać zawsze kilkunastu wiślan...). Omijamy jednak to miasteczko jadąc dalej przez Rajec (latem jest tu czynne otwarte kąpielisko termalne Weronika z 8-ma basenami). Kiedy dojedziemy do Rajeckiej Leśnej skręćmy w lewo w stronę centrum wsi i po ok. 1 km dojedziemy w rejon kościoła.

Tutaj musimy koniecznie zwiedzić Slovensky Betlehem – wielki obiekt rzeźbiarski (8,5 x 3 x 2m) nad którym rzeźbiarz Pekara z Rajeckich Teplic pracował 18 lat. Na ekspozycji przedstawiono szereg obiektów i postaci związanych ze Słowacją – są tam i ważniejsze kościoły, i różnego rodzaju rzemiosła charakterystyczne dla Słowacji, i zjawiska charakterystyczne życia ludzi w tym kraju. Jest też oczywiście tytułowa stajenka z Betlejem.

A większość przedstawionych scen jest ruchoma i oglądanie tej ekspozycji jest wielkim przeżyciem. Wstęp wolny ale wolne datki na utrzymanie ekspozycji mile widziane. Ekspozycja jest czynna w godz. 9-12 i 13-18.

            Po powrocie na główną drogę poruszamy się nią w górę Rajeckiej Doliny. Po kilkunastu kilometrach dojeżdżamy do skrzyżowania na którym wybieramy drogę w prawo na Ĉiĉmany aby już po 7 kilometrach znaleźć się w innym świecie, w świecie domów tejże miejscowości pokrytych pięknymi malowidłami.

Pierwsza historyczna wzmianka o tej oryginalnej miejscowości pochodzi z 1272 roku. Miejscowa ludność trudniła się początkowo rolnictwem i hodowlą bydła jednak potem jednak zajęła się innymi zawodami (szklarstwo, handel obnośny, produkcja płóciennych kapci).

W latach 1907 i 1921 wybuchły to wielkie pożary. Nowe domy zostały wybudowane w starym stylu, tak jak były oryginalne drewniane. Ornamentalna dekoracja domów ma korzenie w praktycznej ochronie drzewa powłoką wapienną przed niekorzystnym wpływem natury. Motywy ornamentów na domach są inspirowane motywami miejscowych haftów. Dzisiejszy wizerunek miejscowości ukształtował się po roku 1921. Będąc w Ĉiĉmanach trzeba koniecznie zwiedzić miejscowe muzeum czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9-16. Bilety w cenie 1 €. Kasa udostępnia opis zwiedzania w języku polskim. www.pmza.sk/cicmany.htm

Po zwiedzeniu Ĉiĉmanów nie wracajmy się ale pojedźmy dalej – droga wznosi się na niewysoką przełęcz by potem prowadzić kilkunastokilometrowym zjazdem głęboką doliną Nitricy aż do Nitranskiego Rudna (uwaga – zimą, droga ta może być nieprzejezdna), tam skręcamy w lewo i przez zaporę na tej rzece wjeżdżamy w 12 kilometrową drogę, którą po pokonaniu ponad 80 zakrętów dojeżdżamy do Bojnic. Nad Bojnicami góruje bryła pięknego zamku.

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1113 roku. Zamek uważany jest za najpiękniejszy obiekt Słowacji. Zamek najpierw przeszedł przebudowę barokową a w końcu przyjął styl neogotycki. Ostatnim właścicielem był graf Jan Pallfy pochowany w miejscowej kaplicy grobowej. Jan Pallfy zgromadził w zamku dużo historycznych pamiątek.

Zamek jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 10-15. Wejścia z przewodnikiem o pełnych godzinach. Bilet wstępu kosztuje 5,31 €.   http://www.bojnicecastle.sk

W przyzamkowym parku warto zobaczyć pień 700 letniej lipy Króla Macieja lub (kto lubi) zajrzeć do ogrodu zoologicznego.

Po zwiedzeniu zamku (trwa to ok. 1,5 godziny) proponuję zjeść obiad w jednej z licznych restauracji na Hurbanovym Namesti (na wprost od wyjścia z parku zamkowego) by potem podjechać (lub podejść) do kompleksu sanatoryjnego i skorzystać z kąpieli w ciepłych wodach. W kompleksie MIER znajdują się trzy baseny:

- zewnętrzny o wymiarach 22x14 m z wodą o temperaturze 34-36oC w którym pięknie można popływać oraz pomasować się urozmaiconymi strumieniami wody,

- basen żółty z wodą o temp. 38oC do wygrzania się (zaleca się pobyt max. 15 minut),

- basen zielony o wymiarach 17x7 m, z wodą o temp. 32oC

Basen zewnętrzny jest czynny w godz. 9-21, zaś baseny wewnętrzne 15-21.

Wstęp kosztuje 4,98 € za 1 godzinę (za każdą przekroczoną minutę dopłaca się 0,08 €).

www.bojnice.sk

Po wygrzaniu się i ew. wypiciu kawy w sanatoryjnej kawiarni (1,16 €) trzeba pomyśleć o powrocie do domu. Trasę powrotną proponuję standardową drogą przez Prievidzę, Nitriańskie Pravno, przeł. Faĉkovską, Żylinę i Czadcę (140 km).

Bojnice mogą być również miejscem dłuższego pobytu – miejsc noclegowych jest do wyboru, do koloru (prawie w co drugim domu jest pensjonat). Ceny noclegów, wyżywienia (i różnych usług) są jednak wyższe niż w innych, mniej znanych kurortach Słowacji – miasto nastawione jest w dużym stopniu na turystów „zachodniowalutowych”.

Przy okazji pobytu z Bojnicach odkryłem inne, o wiele tańsze termalne kupalisko w Chalmowej (ok. 25 km od Prievidzy w drodze do Partizanskich) gdzie 90 minutowy bilet wstępu kosztuje 2,16 € a dwudaniowy obiad w sąsiedniej restauracji zjadłem za 3 €. Bliższe informacje na www.chalmova.sk

Zapraszając czytelników do Słowacji chciałbym przypomnieć, że kraj ten od 1 stycznia 2009 zmienia walutę na Euro stąd podane powyżej ceny podane są już w tej walucie. Należy również dodać, że przyjęto urzędowy kurs 1 € = 30,1260 Sk i przeliczone ceny mają być „sztywne” przez 18 miesięcy.
 

  
                                                opracował:
Franciszek Drewniok

 zamek w Bojnicach

Zamek w Bojnicach

zamek nocą

Zamek nocą

Muzeum w Cicmanach

Muzeum w Cicmanach

wycieczki
Aktualności
Imprezy
Historia
Kontakt
Noclegi
Sklep

Created by Marek Pinkas