PTTK
POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZE
ODDZIAŁ WISŁA

www.pttk.wisla.pl
Strona główna

Po ciepło i zdrowie do Turczańskich Teplic

            Wszyscy wiemy, ze nasi sąsiedzi na południu mają kilka miejsc, gdzie można wygrzać się w ciepłych wodach. Często też odwiedzamy te miejsca czy to indywidualnie czy z wycieczkami. Najbardziej znane to Beszenowa, Oravice czy Liptowski Mikulasz (Tatralandia). Są to jednak na ogół wyjazdy jednorazowe, jednodniowe.

Chciałbym zaproponować wyjazd  „do ciepłych wód” o charakterze leczniczym, wielokrotnie przećwiczony przez niżej podpisanego. Taką proponowaną miejscowością są Turczańskie Teplice oddalone od Wisły o ok. 140 km, położone w Kotlinie Turczańskiej, u stóp Wielkiej Fatry. Leżą one na wysokości 520 m  n.p.m. i mają ok. 7000 mieszkańców.

Najstarsza wzmianka o źródłach termalnych w tym rejonie pochodzi z roku 1281. W 1402 roku miejscowość wymieniana jest już jako uzdrowisko. Kompleks budynków uzdrowiskowych (w starszej części uzdrowiska) tworzy kilka budynków rokokowo-klasycystycznych z najbardziej charakterystycznym Modrym Kupelem wyróżniającym się interesującą architekturą i kopułą. Uzdrowisko jest „zasilane” z siedmiu źródeł o wydajności do 30 l./sek dostarczających wody siarkowo-węglanową i wapienno-magnezową o temperaturach 38 – 47,5 stopnia C. Wody te leczą choroby układu ruchu, schorzenia urologiczne, skórne oraz kobiece.

Głównym obiektem uzdrowiskowym TT jest sanatorium „Velka Fatra” oferujące cały kompleks zabiegów leczniczych ze szczególnym uwzględnieniem różnego rodzajów kąpieli. Jeżeli jednak zapoznać się z cennikiem kompleksowych pobytów to trochę „szczęka opada” (www.therme.sk).

Chciałbym w tym miejscu zaproponować tygodniowy pobyt leczniczy na przeciętną kieszeń, którego efekty zdrowotne będą na pewno widoczne (tak jak to jest co roku u niżej podpisanego). Noclegi proponuję zarezerwować w jednym z sąsiadujących z Velką Fatrą obiektów: bądź w pensjonacie Milka (+421434922631) bądź w Hotelu Relax (+421434923717). Ceny noclegów to ok. 700 koron za pokój 2-osobowy. W obydwu obiektach są restauracje gdzie w przystępnych cenach można zjeść smaczne posiłki.

Z zabiegów proponuję skorzystać z kąpieli w Modrym Kupelu – to ten zabytkowy obiekt z kopułą. Bilety wstępu należy kupić w Velkiej Fatrze, cena 130 Sk. Kąpiel polega na ok. 20 minutowym moczeniu się w okrągłym basenie w wodzie o temperaturze 38 stopni C po czym trzeba przejść do pokoju leżakowania gdzie pani łazienna poprosi: „plavki dolu” (czyli zdjąć kąpielówki) potem owinie nas w prześcieradło i położy na leżance owijając dokładnie w koc – 20 minutowe leżenie powoduje krążenie nabytego w wodzie ciepła po całym organizmie. W godzinach popołudniowych można skorzystać z masaży (w obydwu wymienionych wyżej obiektach hotelowych można takie zabiegi zamówić w cenie 150 Sk).

Ale nie samymi zabiegami człowiek żyje. Będąc w TT można spędzić czas pozazabiegowy w ciekawy sposób. W porze letniej, w centrum miasta czynne jest otwarte kąpielisko (wstęp 60 Sk) z basenem 50 x 25 w którym jest niesamowicie przejrzysta i ciepła woda (ok. 30 stopni) – pływanie w nim to prawdziwa radość. Obok kompleksu sanatoryjnego oddano w 2007 roku nowy Spa&Aquapark – 3 godzinny bilet wstępu kosztuje 390 Sk. Każdego popołudnia czy wieczora proponuję spacer pięknym, 2-kilometrowym  parkiem aż do Dolnej Sztubni. Mając do dyspozycji samochód trzeba koniecznie pojechać do oddalonej o 20 km Kremnicy –starego miasta z czynną kiedyś mennicą. Krótszy wypad to Moszowce (6 km) z pięknie odnowionym pałacem i nieco zaniedbanym ale urokliwym parkiem. Przy okazji można podjechać kilka kilometrów do jednej z wielkofatrzańskich dolin (np. dol. Gaderska) i pospacerować jej dnem. Koniecznie też trzeba pojechać do Banskiej Bystrzycy (30 km) z tym, że podróż w jedną stronę proponuję pokonać pociągiem (jedzie się najdłuższym tunelem na Słowacji – 4697 m), powrót można zaplanować autobusem, który jedzie do TT pięknymi serpentynami. A może odkryjecie inne, ciekawe miejsca w tym rejonie? – w księgarniach TT można kupić materiały przewodnickie w języku polskim.

A zatem jedźmy na podratowanie zdrowia do Turczańskich Teplic.

PS 1. Ceny usług podane są w koronach słowackich jednak od 1.01.2009 Słowacja przyjmuje walutę EURO

     2. Wspomniany w tekście Modry Kupel jest do końca 2008 roku w remoncie (na początku 2009 należy upewnić się czy remont zakończony)


Wybierając się w ten rejon wydrukuj tę stronę i zabierz z sobą. 

                                            Opracował: Franciszek Drewniok

wycieczki
Aktualności
Imprezy
Historia
Kontakt
Noclegi
Sklep

Created by Marek Pinkas