PTTK
POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZE
ODDZIAŁ WISŁA

Strona główna Zabytki w Wiśle [2005-07-27]

Pałacyk Myśliwski Habsburgów - tyrolski drewniany budynek z końca XIX w. Pierwotną lokalizacją budynku była polana Przysłop pod Baranią Górą. Slużył on rodzinie cesarskiej i jej gościom jako baza wypadowa do polowań w beskidzkich lasach. W latach 1925 - 1979 pełnił rolę schroniska górskiego. Obiektem w tym czasie opiekowało się PTT (od 1950 r. - PTTK). W 1986 r. drewniany zameczek przeniesiono z Przysłopia do Centrum Wisły, pomiędzy dworce PKP i PKS. Od tego momentu służy nieprzerwanie jako siedziba Oddziału PTTK "Wisła".

Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego - mieści się w murowanym budynku po starej karczmie z 1794 r. Muzeum powstało w 1964 r. z inicjatywy swego patrona, Andrzeja Podżorskiego, miejscowego nauczyciela i zapalonego społecznika. Zgromadzono w nim eksponaty z dziedziny kultury materialnej i sztuki ludowej regionu beskidzkiego. M.in. w trzech salach urządzono ekspozycję ukazującą zajęcia i strój górali śląskich a także wnętrza izby mieszkalnej. Organizowane są tam również wystawy czasowe.

Kościół ewangelicki pw ap. Piotra i Pawła - klasycystyczny, trójnawowy kościół został wzniesiony w latach 1833 - 1838, a w 1863 r. dobudowano wieżę. Świątynię zaprojektował Edward Koeber. Wnętrze jest halowe, tło ołtarza stanowi witraż, przedstawiający patronów świątyni, w kruchcie natomiast umieszczono ciekawą wystawę starodruków ewangelickich.

Kościół katolicki pw Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny - neogotycka świątynia powstała w latach 1850 - 1856 w miejscu znacznie starszej, drewnianej świątyni. Niedawno kościół został rozbudowany. Na pobliskim cmentarzu znajduje się najstarszy w Wiśle nagrobek ks. Andrzeja Lehockiego (1751 - 1794) z napisem w języku starosłowackim.

Rezydencja Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, tzw. Zameczek Prezydencki - wznosi się na stoku Zadniego Gronia (728 m. n.p.m.). Został zbudowany w latach 1929 - 1931 wg projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego. Ufundowała go społeczność śląska. Swoim kształtem zameczek nawiązuje do średniowiecznego zamku, jednak jest to klasyczny przykład funkcjonalizmu końca lat 20. W czasie II wojny światowej zameczek służył jako rezydencja wypoczynkowa niemieckich dostojników, po wojnie zaś należał do Rady Ministrów, a od 1981 r. do kopalni "Pniówek" jako obiekt noclegowy. Obecnie zameczek znowu jest własnością Kancelarii Prezydenta RP i służy jako obiekt reprezentacyjny. Udostępniony do zwiedzania za pośrednictwem PTTK "Wisła".
W otaczającym rezydencję parku znajduje się drewniana kaplica w stylu alpejskim, jedyna pozostałość po dawnym zameczku Habsburgów. Niedawno, podczas remontu zameczku obok kaplicy zbudowano piękną, stylową dzwonnicę ufundowaną przez parę prezydencką.

Marek Pinkas

Inne zabytkowe obiekty:
· Chata Kocyjanów - stara chata góralska z galerią twórców ludowych
z Wisły, Nowa Osada, Oś Bajcary 6,
· Cmentarz Ewangelicki "Na Groniczku" z 1838r.

Zabytki w Wiśle
Aktualności
Imprezy
Historia
Kontakt
Noclegi
Sklep
Created by Marek Pinkas